FAQ

Czy odszkodowanie należy mi się w każdej sytuacji?

W każdej, jeśli do wypadku doszło bez Twojej winy. Wynika to z tego, iż w większości prowadzonych przez nas spraw płatnikiem odszkodowania zawsze jest sprawca wypadku. Po więcej szczegółów zapraszamy do zakładki odszkodowania.

Jakie mam szansę na uzyskanie odszkodowania?

Jak wyżej, jeśli nie jesteś wyłącznym sprawcą zdarzenia, jeśli za Twój wypadek odpowiada ktoś inny, np. Jeśli byłeś pasażerem samochodu, który uczestniczył w wypadku i jesteś poszkodowany, jeśli potknąłeś się na chodniku, bo był nierówny, jeśli miałeś wypadek w pracy, bo pracodawca nie dbał o warunki BHP to, o ile Twoja sprawa nie jest przedawniona– masz pełne szanse na uzyskanie odszkodowania.

Czy Ogólnopolska Kancelaria Dochodzenia Odszkodowań pro juris zajmuje się wszystkimi rodzajami odszkodowań?

Tak. Naszym głównym polem działalności są odszkodowania za obrażenia ciała, uzyskiwane z tytułu odpowiedzialności cywilnej sprawcy i tutaj jesteśmy w stanie zdziałać bardzo wiele, ale poza odszkodowaniami z OC sprawy możemy poprowadzić każdy inny rodzaj sprawy o odszkodowanie, o ile nasz Klient sobie tego zażyczy. Więcej informacji o naszych usługach znajduje się w zakładce odszkodowania.

Dlaczego mam wybrać Ogólnopolską Kancelarię Dochodzenia Odszkodowań pro juris, skoro na rynku działa wiele podobnych firm?

Wybierzesz taką firmę, która będzie dla Ciebie najlepsza. Np. jeśli chcesz zakończyć sprawę szybką ugodą, nie chcesz walczyć do końca, zadowalają Cię rozwiązania połowiczne – nie przychodź do Nas.

Jeśli natomiast jesteś zdeterminowany by pozwolić nam walczyć w Twoim imieniu do samego końca, walczyć o najwyższe możliwe odszkodowanie, jeżeli tak jak my nie widzisz żadnych powodów do tego, by Twoje pieniądze zostawały w kasie Ubezpieczyciela, jeżeli chcesz mieć stały dostęp do informacji w swojej sprawie i profesjonalnego pełnomocnika, który uzyska Ci znacznie więcej, Twój wybór naszej Kancelarii będzie oczywisty.

Jakie są koszty usługi?

Nasze usługi do czasu uzyskania odszkodowania, prowadzone są dla Ciebie bezpłatnie. Jedyne nasze honorarium to prowizja od już wygranego odszkodowania. Jeśli nie wygramy – nic nie płacisz. Ale, o ile w Twojej sprawie jest choćby cień szansy, zrobimy wszystko, by ją Tobie wygrać.

Nie pobieracie opłat wstępnych, ale rozliczacie się na zasadzie prowizji. Ile ona wynosi?

Na wysokość prowizji składa się wiele czynników i jest ona ustalana indywidualnie dla każdej sprawy. Tymi czynnikami są np. rodzaj zdarzenia, stopień skomplikowania sprawy, okoliczności płynące z ustaleń karnych, tego, czy sprawa jest poprawiana po innej Kancelarii/Kancelariach, tego, czy reprezentujemy Klienta również w postępowaniu karnym, a także tego czy Klient przenosi na nas koszty i ryzyko procesu sądowego w walce o swoje. Łącząc to wszystko, najczęściej wynosi ona od 20 do 30% netto od kwoty wygranego odszkodowania, a te z kolei uzyskiwane jest w najwyższej możliwej wysokości, częstokroć nieporównywalnie wyższej, niż kwoty uzyskiwane przez różne podmioty konkurencyjne, czy wypłacane dobrowolnie przez Ubezpieczycieli (o tym więcej tutaj).

Ile czasu trwa sprawa o odszkodowanie?

To zależy, jaką masz sprawę. Jeśli komunikacyjną, znacznie krócej, niż jeśli np. z poślizgnięcia na nieodśnieżonym chodniku. Jeśli obrażenia były proste i nieskomplikowane, Twoja sprawa będzie trwała krócej, niż jeśli doznałeś rozległych obrażeń ciała. Zazwyczaj na etapie polubownym sprawa trwa od 3 do 6 miesięcy, a na etapie sądowym od roku do 2 lat. W sprawach bardzo skomplikowanych, lub bardzo wysokich, proces sądowy może się wydłużyć do 3 - 4, a w skrajnych przypadkach nawet 5 lat. 

Czy będę miał możliwość śledzenia na bieżąco postępów pro juris?

Oczywiście. W każdej chwili możesz uzyskać informację o etapie swojej sprawy kontaktując się z ogólnopolską infolinią dla Klientów, pisząc na maila dedykowanego dla informacji o sprawach, czy po prostu logując się do swojego panelu Klienta, w którym na bieżąco możesz śledzić postępy w swojej sprawie.

Co wpływa na wydłużanie się procesu dochodzenia odszkodowania?

Stopień skomplikowania sprawy, rodzaj wypadku, charakter obrażeń i wysokość dochodzonych roszczeń.  

Co w sytuacji, jeśli sprawca nie przyznaje się do winy? Słyszałem, że będę musiał czekać na zakończenie sprawy karnej, czy to prawda?

Nie. Odpowiedzialność karna sprawcy zdarzenia nie jest tożsama z jego odpowiedzialnością cywilną. Dlatego też, walcząc o swoje odszkodowanie, zazwyczaj nie ma potrzeby na oczekiwanie na zakończenie sprawy karnej.

A co jeśli sprawca wypadku, kierujący samochodem lub motocyklem, zbiegł z miejsca zdarzenia? Czy wówczas nadal należy mi się odszkodowanie?

Jasne, że się należy. W pełnej wysokości, bez wyjątku do kwot, jakie otrzymałbyś, gdyby sprawca był znany. Jedyną różnicą jest wówczas instytucja, która wypłaca Ci pieniądze, ale to chyba nie ma dla Ciebie znaczenia.

O jakie odszkodowanie można się domagać, jeżeli w wypadku zginęła osoba będąca najbliższym członkiem rodziny?

W przypadku zdarzeń skutkujących zgonem osoby pokrzywdzonej, na rzecz najbliższej rodziny zmarłego przysługuje zadośćuczynienie za straty moralne, cierpienie i ból, odszkodowanie za pogorszenie się sytuacji życiowej, zwrot poniesionych kosztów pochówku zmarłego i wzniesienia nagrobka oraz w uzasadnionych wypadkach renta alimentacyjna i/lub fakultatywna.

Sprawcą wypadku zostało uznane moje małoletnie dziecko, które wtargnęło na jezdnię wprost pod samochód. Dziecko doznało poważnych obrażeń ciała. Czy mamy jakieś szanse na odszkodowanie?

Jeśli Twoje dziecko w czasie wypadku nie miało ukończonych 13 lat (warunek konieczny), odszkodowanie będzie mu się należało zawsze, nawet jeśli jest uznany wyłącznym sprawcą wypadku.  

Nie miałem wykupionego ubezpieczenia, ale doznałem obrażeń ciała w wypadku nie z mojej winy. Czy należy mi się odszkodowanie?

Jeśli nie byłeś sprawcą tego zdarzenia, to jak najbardziej Ci się należy. Twoje ewentualne ubezpieczenie lub jego brak nie ma żadnego znaczenia, gdyż i tak Twoje odszkodowanie wypłaca ubezpieczyciel sprawcy zdarzenia

Czy mogę starać się o odszkodowanie, jeśli sprawca wypadku nie posiadał wykupionego obowiązkowego ubezpieczenia OC?

Tak. Jeśli jest to wypadek komunikacyjny, odszkodowanie w pełnej kwocie wypłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.  

Czy jeżeli wypadek miałem kilka lat temu, mogę jeszcze ubiegać się o odszkodowanie?

Szczegółowo o terminach przedawnień piszemy tutaj.

Miałem wypadek, doznałem obrażeń ciała, a moje leczenie nadal trwa. Czy mogę się starać o odszkodowanie przed zakończeniem leczenia?

Nawet powinieneś! Nie masz żadnego interesu w tym, by czekać na zakończenie leczenia, gdyż im będziesz zdrowszy, tym uchwytne obrażenia będą mniejsze, w czego efekcie oczekując na zakończenie swojego leczenia możesz otrzymać niższe odszkodowanie.

Na sprawie karnej Sąd zawyrokował, że jestem współwinnym wypadku lub przyczyniłem się do jego zaistnienia. Czy w takiej sytuacji mogę starać się o odszkodowanie?

Oczywiście. Nawet jeśli rzeczywiście przyczyniłeś się do powstania wypadku, cały czas należy Ci się odszkodowanie w części, w której sprawcą zdarzenia jest ktoś inny. Oczywiście dochodząc odszkodowania możesz podważać stopień winy stwierdzony przez Ubezpieczyciela, w ten sposób zwiększając możliwe do osiągnięcia przez Ciebie kwoty.

Miałem wypadek za granicą. Czy możecie zająć się dochodzeniem odszkodowania?

Możemy poprowadzić każdą sprawę wypadku komunikacyjnego, o ile zdarzenie miało miejsce na terenie Unii Europejskiej.

Ile czasu trwa rozliczenie z kancelarią po wywalczeniu odszkodowania? Jak długo będę czekał na przelew na moje konto?

Zgodnie z umową, kancelaria po wpływie odszkodowania na konto dokonuje potrącenia należnego honorarium i rozliczy się z Tobą w terminie maksymalnie 7 dni. To górna granica czasowa. Znacznie częściej termin przelewu odszkodowania dla Klientów nie przekracza 3-4 dni.

Chciałbym zlecić Was prowadzenie mojej sprawy. Jak mogę skontaktować się z przedstawicielem Firmy?

Zadzwoń lub napisz do nas, a my oddelegujemy do Ciebie Doradcę, który obsługuje zamieszkiwany przez Ciebie teren.

Jak wysokiej kwoty odszkodowania za obrażenia ciała mogę się spodziewać?

Najwyższej możliwej, często nieosiągalnej dla konkurencji. Z przykładami prowadzonych przez nas spraw możesz zapoznać się tutaj.